Wózki magazynowe

#

Eksploracja i konserwacja wózka widłowego

  • 13 lipca 2018

Sam zakup wózka widłowego bywa sporym kosztem, jednak może się zdarzyć tak, że jego użytkowanie będzie jeszcze droższe. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy najbliższy autoryzowany serwis danej firmy znajduje się bardzo daleko od miejsca, w którym wózek będzie użytkowany. Dlatego warto zastanowić się przed dokonaniem zakupu i rozważyć inne opcje, na przykład outsourcing. W przeciwnym razie pozostaje solidne przykładanie się do konserwacji wózka.

Dlaczego wózki widłowe muszą być konserwowane?

Stosunkowo bezawaryjne wózki od znanych, drogich producentów wydają się czasami być zbędnym wydatkiem. Brak awarii wiąże się jednak z mniejszymi wydatkami na serwis sprzętu. Ponadto, solidne wózki widłowe od sprawdzonych producentów podlegają także programom regularnej konserwacji, dzięki czemu bardzo długo zachowują sprawność. Usługa jest odpłatna, jednak warto przemyśleć taki wydatek.

Do zwyczajowych obowiązków operatora obsługującego sprzęt należy kilka cyklicznych czynności, których nie wolno zaniedbywać:

wózki objęte pełnym nadzorem muszą przechodzić przegląd co 30 dni

w przypadku wózków pod częściowym nadzorem jest to 60 dni

Czy warto zatrudniać konserwatora z zewnątrz? To opłacalne jedynie w małych magazynach, które posługują się jednym wózkiem. Przy większej ich liczbie lepiej sprawdza się przeszkolenie pracownika. Gdy zdarzy się poważna awaria, trzeba to zgłosić do Urzędu Dozoru technicznego, który wykonuje badanie doraźne eksploatacyjne.

Outsourcing wózków widłowych

Dla wielu przedsiębiorstw optymalnym rozwiązaniem może się okazać outsourcing. Na długi (powyżej roku) czas można wypożyczyć sprzęt zarówno nowy, jak i używany. Od czego zależy cena tej usługi? Głównie od napędu wózka i długości umowy, a w przypadku używanego sprzętu także od jego wieku i stanu. Warto zaznaczyć, że używane wózki nie są wcale gorsze od nowych – posiadają aktualne przeglądy, badania dozoru technicznego, opiekę serwisową.