#

Akumulatory kwasowo-ołowiowe

  • 5 lipca 2018

Wydaje się, że są one najbardziej popularne i najtańsze wśród wszystkich akumulatorów. Istnieją już ponad 100 lat i nie zmieniały się w znaczący sposób. Oczywiście pojawiły się propozycje bezobsługowe czy żelowe, ale jak wiadomo zasada działania jest tutaj taka sama. Co do zasady chodzi tutaj o cykliczną pracę, gdzie na przemian akumulator jest rozładowywany i ładowany ponownie. W tych akumulatorach mówić można o pracy buforowej a więc stałym utrzymaniu pod ładowarką, która będzie dawała możliwość utrzymania stałego napięcia. Na podobnej zasadzie działać będzie akumulator kwasowy w samochodach.

Rodzaje akumulatorów kwasowychakumulator do wózka widlowego

W klasycznych akumulatorach ogniwa mają swój zawód. Do dziś produkowane są suchoładowane akumulatory, które nim zostaną po raz pierwszy użyte powinny być napełnione elektrolitem. Obecnie takie akumulatory są udoskonalone, ich ładowanie nie stanowi już większego problemu. Obecnie nie trzeba już obawiać się także kontrolowania gęstości elektrolitu, nikt nie powinien mieć z tym problemu. Nowe akumulatory może są lepsze jakościowo, ale czasami ich obsługa staje się trudniejsza. Pojawiają się bowiem systemy bezobsługowe, które mają sprawić, że ograniczy się pracę przy akumulatorze, nie trzeba odkręcać zaworów czy wykonywać prac przy dolewaniu wody.

GEL i AGM

Obecnie w wielu zastosowaniach wybieramy przede wszystkim takie akumulatory, które mają być bezpieczne w trakcie eksploatacji i bardzo szczelne, gdzie mamy gwarancje, że nie będzie wycieku żrącego kwasu. Stworzone zostały wiec takie rozwiązania, które mają szczelne zawody i dlatego gwarantują uwięzienie elektrolitu. Korzystając z akumulatorów należy pamiętać, że w żadnym wypadku nie można doprowadzać do ich nadmiernego rozładowania, w ten sposób bowiem dość szybko można doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia a niekiedy nawet zniszczenia.

Wśród ciekawych kwestii, które będą związane z akumulatorami będzie między innymi to, że samochodowy akumulator będzie tańszy niż nie samochodowy o takiej samej mocy. Jest to związane z tym, że ten samochodowy przygotowany jest do pracy w łagodnych warunkach. Wprawdzie pojawiają się zmiany temperatury, ale jest stale podładowywany przez regulator i dlatego nie ma problemu, że pojawią się jakieś niebezpieczeństwa związane z jego uszkodzeniem.

W przypadku akumulatorów warto zawsze stosować odpowiednią formę zabezpieczenia przed rozładowaniem oraz formy, które zagwarantują nam dobrze przeprowadzony cykl ładowania. Współczesne akumulatory nie są bowiem już tak odporne na przeładowanie i dlatego warto zwrócić uwagę na tą kwestię i zastosować ochronę przed przeładowaniem.